Σχετικά με το STEM4Agri

STEM4Agri : STEM Practices For Modernising Agricultural Training

Σχετικά με το έργο:

ο κύριος στόχος του είναι να προωθήσει την ανάπτυξη καινοτόμων πρακτικών ψηφιακής εκπαίδευσης προκειμένου να βοηθήσει τους εκπαιδευτές, τους μαθητές Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) και τους αγρότες, να γνωρίσουν τις προηγμένες τεχνολογίες και να γίνουν πιο επιτυχημένοι και αποτελεσματικοί στις μελλοντικές επαγγελματικές τους σταδιοδρομίες.

Επιπλέον, διάφορες παραλλαγές των ψηφιακών τεχνολογιών συνδυάστηκαν προκειμένου να βοηθήσουν όλους τους μαθητές στον ενισχυτικό ρόλο της διατήρησης των πόρων και της μείωσης του ρυπαντικού αποτυπώματος σε ποικίλες γεωργικές δραστηριότητες.

Ένας άλλος στόχος είναι η συμπερίληψη, διασφαλίζοντας την ενεργό συμμετοχή ατόμων από διάφορα υπόβαθρα, συμπεριλαμβανομένων ηλικιωμένων ή ατόμων με ειδικές ικανότητες και γυναικών, στις πραγματικές γεωργικές διαδικασίες που παραδοσιακά θεωρούνταν "πολύ αντίξοες" για αυτούς. Επιπλέον, μια σημαντική προτεραιότητα είναι η δημιουργία προοπτικών για τη ανάπτυξη νέων θέσεων εργασίας, αναδεικνύοντας την ανάγκη για νέα επαγγέλματα που στοχεύουν στον μετασχηματισμό του γεωργικού τομέα μέσω των ψηφιακών τεχνολογιών.

Τέλος, γίνονται προσπάθειες για την παροχή πρακτικών εκπαίδευσης που θα μπορούσαν να αντέξουν και να προσαρμοστούν στον περιορισμό που προκαλείται από απρόσμενες κρίσεις, όπως η πανδημία COVID-19, ή από παράγοντες όπως η απόσταση ή το φύλο.

Αρχική Σελίδα Σχετικά με το Έργο Τελευταία Νέα Χρήσιμα Αρχεία Επικοινωνία